DETOKS

DETOKS

DETOKS “ARINMA”
Toksin nedir?
Hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal, biyokimyasal ya da radyoaktif nitelikte zararlar veren her türlü madde
Toksin kaynakları nelerdir?
Endüstriyel kimyasallar, hava kirliliği, pestisitler, gıda katkı maddeleri, kimyasal ilaçlar, alkol, sigara, kafein, gaz, boya, temizlik maddeleri, amalgam dolgular, kozmetik ürünler, kuru temizleme malzemeleri, radyoaktif ve elektromanyetik kirlilik gibi oldukça uzun bir listeden oluşmaktadır.
“Damlaya, damlaya göl olur”
Anne karnından itibaren bu toksinleri almaya başlarız. Daha sonra yediğimiz yiyecekler, soluduğumuz hava ve deri emilimi yoluyla bu zehirlenme devam eder. Değişik kaynaklardan azar azar vücuda giren bu toksinler zaman içinde dokularda birikirler.
Bunlarla birlikte, röntgen, mamografi, kemik dansitometri ve bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler de vücutta ciddi bir oksidasyon yükü yaratmaktadır. Cep telefonları, kablosuz “wi-fi” bağlantılar, yüksek gerilim hatları, dev alışveriş merkezleri ve plazalardaki elektromanyetik alanlar da vücutta yarattıkları oksidasyon sebebiyle uzun dönemde vücutta toksik yükünü arttırmaktadır.
Detoks nedir?
Karaciğer, böbrekler, cilt ve akciğerimizin, idrar, dışkı, nefes ve ter yoluyla bedenin toksinleri uzaklaştırdığı doğal bir süreçtir. Mutlaka zihinsel ve duygusal arınmayla birlikte yürütülmelidir.
Kronik Toksisite ile bağlantılı durumlar nelerdir?
Halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, vücutta şişlik/ödem, uyku sorunları, obezite, kas eklem ağrıları gibi şikayetler, Anemi, tüm otoimmün hastalıklar, alerji, diyabet, metabolik sendrom ve pek çok hormonal sorunlar, Hipertansiyon ve kalp damar sorunları, cilt problemleri, Alzheimer, Parkinson, polinöropati gibi nörolojik sorunlar, depresyon, otizm ve artık salgına dönüşen kanser gibi hastalıklar.
Neden “Detoks” yaptıralım?
Bedenin bu kimyasal kirleticilere sürekli maruz kalması durumunda, bedenin arınma fonksiyonlarını restore edebilmesi ancak bir “Detoks” terapisiyle mümkün olur
Toksinler tek başlarına veya birbirleriyle etkileşime girerek fizyolojik işleyişi bozabilirler. Vücudumuz kendi kendini dengede tutma ve iyileştirme gücünü kaybettiğinde, hastalıklar ortaya çıkar. Olumsuz yaşam koşullarının bozduğu dengemizi yeniden kurabilmek için bedenimizin arınmaya yani “Detoks”a ihtiyacı vardır. Fiziksel ve zihinsel olarak kişinin kendini iyi ve dengede hissetmesini sağlamak “Detoks” kavramının temel amacıdır.
İster adı konulmuş bir hastalığı tedavi amacıyla, ister olumsuz çevre koşulları, suni gıdalar, ilaçlar, ya da sadece korunma amacıyla olsun “Detoks” yaptırmalıdır.
Arınma beden direncini arttırarak hastalıklara karşı direnç kazanmak, beden fonksiyonlarını güçlendirmek, bedensel ve zihinsel enerjiyi arttırmak yanında zihinsel sağlığı iyileştirmek, yaşantımızdaki stresi azaltmak, tüm bedeni ve zihni ilgilendiren bütünsel bir anlayış, bir “yaşam biçimi” dir.
Sağlıklı bir insan bedeni, toksinleri nötralize edip atabilecek, böylece hastalıklara karşı bedeni koruyabilecek durumdadır. Ancak sağlıksız yaşayan bir bedendeki sürekli toksin birikimi sonucunda, detoksifikasyon organları olan karaciğer, bağırsaklar ve lenf sistemi fazla yüklenebilir ve bedenin kendi detoksifikasyon sistemi yetersiz kaldığı için toksik birikim lenf sisteminde tıkanıklığa, kronik kabızlığa ve karaciğer fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Bedenin toksin birikimini atamaması hızlı yaşlanmanın, kronik ve dejeneratif hastalıkların en önemli nedendir.
Kimlerin arınmaya ihtiyaç duyduğu, bireysel yaşam tarzına ve ihtiyaçlara bağlı olarak değişebilir Optimum sağlık için herkesin düzenli olarak bedenini arındırması gereklidir

Detoksa ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?
Sabahları yorgun mu kalkıyorsunuz?
Alerji sorunları mı yaşıyorsunuz?
Sık sık baş ağrısı sorunu mu yaşıyorsunuz?
Unutkanlıktan yakınıyor musunuz?
Odaklanma sorunu yaşıyor musunuz?
Uyku problemleriniz mi var?
Her yıl Gribal bir enfeksiyona maruz mu kalıyorsunuz?
Kabızlık, ishal ya da aşırı gaz, hazımsızlık ve şişkinlik gibi bağırsak sorunları yaşıyor musunuz?
Ağız ve beden kokusundan yakınıyor musunuz?
Şekerli veya sütlü yiyeceklere düşkünlüğünüz var mı?
Kaşıntı, sivilce veya başka cilt sorunları mı yaşıyorsunuz?
Kas ve eklem ağrılarınız var mı?
Kendinizi neşesiz ve isteksiz hissediyor musunuz?
Sinirli ve stresli bir insan haline mi geldiniz?
Cinsel konularda kendinizi isteksiz ve güçsüz hissediyor musunuz?
Yüksek tansiyonunuz mu var?
Menopoz sendromu mu yaşıyorsunuz?
Prostat sorunu yaşıyor musunuz?
Tiroid sorunlarınız var mı?
Günümüzde pek çok insan yukarıda sayılan belirtileri ya modern okul tıbbının ilaca dayalı yöntemleriyle ortadan kaldırmayı deniyor, ya da bunları modern yaşamın veya ilerleyen yaşının kaçınılmaz bir sonucu olarak bir “kader” gibi kabulleniyor. Oysa ki bu sorunların hiçbiri kader olmadığı gibi, sağlıksız yaşama tarzlarından ve toksik kirlenmeden kaynaklanırlar.
Çoğunlukla da daha ciddi kronik hastalıkların habercisidir.


Kliniğimizde uyguladığımız “Detoks” protokolü
Magazin ağırlıklı sağlık programları ve internet ortamında detoks için sebze suyu kürleri yapmanın, bol meyve ve yeşillik yemenin, bol su tüketmenin, bazı vitamin destekleri almanın yeterli olacağı anlatılmaktadır.
Keşke sorunun çözümü bu kadar kolay olabilseydi!
Detoksifikasyon süreci konu ile ilgili deneyimli bir ekip tarafından yürütülmesi gereken önemli bir işlemdir. Çok yönlü destek ve izlem yapılması gerekmektedir.


Peki biz ne yapıyoruz?
Öncelikle klinik tablonun altta yatan nedenlerini tespit etmeye çalışıyoruz
Oligoscan cihazı ile Mineral ve Ağır metal testlerini yapıyoruz
Biyorezonans ile Gıda intoleransını araştırıyoruz,
Disbiyozis, bağırsak geçirgenliği ve kabızlığa yönelik olarak, mikrobiyotayı ve mide asidinin düzenlenmesi,
Sağlıklı bir beslenme programı hazırlıyoruz,
Kronik enflamasyonu azaltacak önlemleri alıyoruz,
Detoks kapasitesini zayıflatan sorunlar varsa bunlara yönelik düzenlemeleri yapıyoruz,
Chlorella, Spirulina, Bentonit kili ve Zeolit gibi destekleri kullanıyoruz,
Andulasyon terapi ile lenf drenajını arttırıyoruz,
Ozon Sauna’da ter yoluyla dokularda biriken toksinlerin atılması temin ediyoruz,
Ozonterapi, Metilasyon döngüsünün desteklenmesi, yüksek doz C vitamini uygulaması ile Glutatyon mekanizmalarına yönelik destek olmak suretiyle ile karaciğerin detoks kapasitesini arttırmaya çalışıyoruz,
İyot desteği veriyoruz. (Detoks için güvenilir bir tedavi ajanıdır. Özellikle brom, flor ve klor gibi toksik halojenler için kullanılabilecek en etkili detoks ajanı iyottur. Ayrıca civa, kurşun, kadmiyum, arsenik ve alüminyum gibi ağır metalleri dokulardan mobilize edip ve atılımını artırmaktadır)