Yazılar

Cilt Sorunları ve Açlık


Egzama, sivilce gibi cilt sorunları vücudumuzdaki enflamasyonu gösterir, fakat aynı zamanda glutene veya süt ürünlerine duyarlılıktan da kaynaklanabilir. Bu nedenle tahıl ve sütle birlikte şekeri ortadan kaldırmak, çok çeşitli cilt sorunlarını tersine çevirmede önemli bir adım olabilir.

AKNE İÇİN ANTİBİYOTİK KULLANMAK GEREKSİZDİR. Antibiyotik almak bağırsak floranıza zarar verir, çünkü tüm bağırsak bakterilerinizi öldürür ve bu durum geçirgen bağırsak sorunlarına, otoimmün hastalıklara ve gıda alerjilerine yol açabilir.

O halde ne yapalım?

Öncelikle, basit karbonhidratlardan kaçının. CİLDİNİZİ TEMİZLEMENİN İLK ADIMI BASİT KARBONHİDRATLARI GİDERMEKTİR. ÇOCUKLARIMIZA ASLA YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU TÜKETMEMELERİ İÇİN ETİKETLERİ OKUMAYI ÖĞRETMELİYİZ. Fruktoz karaciğer tarafından metabolize edilir ve yağlı karaciğer hastalığına katkıda bulunur. Taze meyveler ayrıca büyük miktarda fruktoz içerir, bu nedenle çok sınırlı miktarda ve asla meyve suyu şeklinde tüketmemelisiniz.

Bu besinler sağlıklı geliyor değil mi? Bununla birlikte, bu gıdaların sınırlandırılması insülinin yükselmesinden kaynaklanan cilt iltihabını azaltacaktır. YÜKSEK İNSÜLİN SEVİYELERİ ERKEK ANDROJEN HORMONLARINI ARTIRIR (EVET, KADINLARDA BİLE), BU DA AKNE TEŞVİK EDEN BAKTERİLERİ YAKALAYAN YAĞLI BİR MATERYAL OLAN SEBUMUN FAZLA SALGILAMASINA NEDEN OLUR.

Androjenlerdeki bu artış aynı zamanda polikistik over sendromu ve doğurganlık sorunlarına da neden olur, bu nedenle keto diyeti PKOS'lu kadınlara çok yardımcı olacaktır. İnsülin ayrıca cilt hücrelerinin çoğalmasına, akneye bağlı bir ilerleme olmasına neden olur.

Glutenden kaçının.

VÜCUDUMUZ ÜÇ TÜR ÖSTROJEN ÜRETİR:

Yumurtalıklar sağlıklı östrojen üretir, ÖSTRADİOL.

Yağ hücreleri sağlıksız östrojen depolar ve oluşturur, ÖSTRON.

Kadınların vücutlarının hamileyken ürettiği östrojen ise, ESTRİOL.

Korkutucu gerçek şu ki, östrojen yediklerimizden geliyor. Çok fazla işlenmiş karbonhidrat yediğimiz, alkol içtiğimiz veya keten ve chia tükettiğimizde vücudumuz daha fazla östrojen yapar. Pankreas, şeker ve işlenmiş karbonhidrata cevaben ana hormon olan insülin salgılar. İnsülin yağ depolar ve vücudumuzun daha fazla östrojen yapmasına neden olur.

PLASTİK İÇERİSİNDEKİ YİYECEKLERİ MİKRODALGAYA SOKMAYIN VEYA PLASTİK ŞİŞELERDEN BİR ŞEY İÇMEYİN. Lütfen uzak durun. Evinizi de siyah küf için kontrol ettirin.

TOPİKAL ÜRÜNLER, KOKULU MUMLAR VE KURUTUCU TABAKALAR ÖSTROJENLERİ DE ARTIRABİLİR.

SÜTÜ ORTADAN KALDIRIN. SÜT, SİVİLCELERE VE DİĞER İLTİHAPLI CİLT HASTALIKLARINA NEDEN OLABİLİR.

HORMON İÇERMEYEN ET VE YUMURTA SATIN ALIN.


Önerdiğim takviyeler:

  • Sağlıklı bir bağırsak, sindirim kanalında iyi bakteri içerir, bu da yiyecekleri sindirmeye ve zararlı istilacılarla savaşmaya yardımcı olur. Bu sağlıklı bakteriler, daha sonra absorbe edip faydalanabileceğimiz D ve K2 vitaminleri gibi bileşikleri sentez ederler.

  • Sivilce tedavisi için antibiyotik alınması ‘candida'nın aşırı çoğalmasına ve iyi bağırsak bakterilerinin de ölmesine sebep olabilir. Bağırsağınızı bifidobacteria içeriği zengin yüksek kaliteli bir probiyotik ile takviye edin ve yemekten önce, sabah alın.

  • Eğer bir sporcuysanız veya çok terliyorsanız, muhtemelen çinko düşüktür. Bu genellikle sırtın üstünde sivilcelere neden olur. Çinko takviyesi almak, akneye neden olan bakterilerle savaşmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bulantıya neden olabileceği için düşük dozda başlayın.

  • İyot, tüm hormonlarımızın çalışması için gereklidir. İyot eksikliği halsiz ve yorgun hissetmemize neden olur, kilo vermeyi zorlaştırır ve kuru cilt, akne, saç dökülmesi, kabızlık, soğuk algınlığı ve çocuklarda zayıf beyin gelişimine neden olur. Bu nedenle iyot, eczaneden ‘lugol solüsyon’ formunda alınıp takviye edilmelidir. Bu solüsyonun nasıl kullanılacağı tamamen kişinin durumuna göre değişir ve mutlaka bir hekim kontrolünde yapılmalıdır.

  • Gama-linoleik asit ve linoleik asit cildin sağlığı, esnekliği ve hücresel yapı için gereklidir. Bu yağ asitleri, tiroid ve seks hormonları dahil olmak üzere hormonları düzenler, sinir fonksiyonlarını iyileştirir, fibromiyalji, âdet dönemi ağrıları ve migren gibi baş ağrılarını azaltır.

  • Karaciğer fonksiyonunu bozan herhangi bir şey aşırı östrojen seviyelerine neden olur. Östrofaktörler, karaciğerden sivilceye neden olabilen kötü östrojenin detoksifikasyonunu yapar.

  • D-HIST, doğal bir d-histamindir, sinüs sorunları ve cilt döküntülerinin iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca yüksek histamin seviyeleri serotoninin emilimini engeller ve bu da sıklıkla depresyona neden olur. Histamin seviyeniz yüksekse, yemekle birlikte kullanılabilir.