Yazılar

Modern Kölelik ‘Adrenal Yorgunluk’


Kendinizi hep yorgun hissediyorsanız, adrenal yorgunluk olarak bilinen bir duruma bağlı olabileceğini biliyor muydunuz? ADRENAL YORGUNLUĞUN ANA NEDENİ HAYAT TARZI VE DAHA ÖZEL DE STRESTİR. Başlı başına bir hastalık olmadığını, stresin neden olduğu dalgalanmanın oluşturduğu bir dengesizlik olduğunu söyleyebilirim.

Buna neden modern kölelik dediğimi kısaca açıklayayım… Tüm bedenimizdeki işlevleri yürüten ve kontrol eden hormonal bir sistem mevcuttur. Bu mekanizma pozitif ve negatif geri bildirim sistemleri ile birlikte çalışır. Her hormonun salınımını teşvik eden başka üst hormonlar vardır. Etkilediği hormon belli bir düzeye ulaştığında, bu kez kendisi salgılatan hormonu negatif bir geri etkiyle baskılar.

Hipotalamus, hipofiz ve adrenal bezlerimizden salgılanan hormonlar sayesinde stres yaratan etkenlere karşı bir yanıt geliştiririz. Bu yanıt savaş ya kaç şeklindedir. Yaşamımızı sürdürmek için olmazsa olmazdır bu. Ancak stres ortamı düzeldiği halde farklı endişe ve kaygılar hâlâ devam ediyor ve kişi süreci doğru yönetemiyorsa, işte o zaman varlığımızın devamlılığı için gerekli olan bu hormonlar bizi yiyip bitiren birer unsur haline dönebiliyor.

KORTİZOL VE İNSÜLİN DÜZEYLERİ DE STRESLE BİRLİKTE ARTAR. KORTİZOL SÜREKLİ OLARAK YÜKSELDİĞİNDE KİLO VERMEDE VEYA KAS GELİŞTİRMEDE SIK ZORLANIRSINIZ. GÖBEK YAĞI KORTİZOLÜN SIKLIKLA YÜKSELMESİNE YAYGIN BİR DIŞ İŞARETTİR. GÖBEK YAĞI VİSSERAL YAĞ DEDİĞİMİZ, İÇ ORGANLARIN ETRAFINDA TOPLANAN YAĞDIR. ŞEKER HASTALIĞI VE METABOLİK SENDROMUN GELİŞİMİNDE ÖNEMLİ BİR ETKENDİR.

Adrenal bezler vücuttaki en önemli organlardan biridir, ancak genellikle tıp uzmanları tarafından göz ardı edilir. Bu küçük temel bezler cinsiyet ve strese cevap veren hormonları salgılarlar. İç ve dış stresler (egzersiz, uyku eksikliği, aile, iş ve benzeri), adrenaller ve dolayısıyla tiroid, progesteron, östrojen ve benzeri hormonlar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Stresli olaylar sırasında adrenal bezleriniz vücudunuzun strese cevap vermesine, kan şekerini, solunum oranını, hücresel metabolizmayı ve kan akışını artırmasına yardımcı olan hormonları salgılar. Adrenal bezleriniz aynı zamanda kortizol, östrojen, testosteron, tiroid ve diğer birçok hormonu üretir, bunların tümü metabolizmanızı, bağışıklık sisteminizi, üreme sisteminizi, mineral dengesini ve boşaltım işlevlerini düzenler.

MODERN YAŞAM TARZI İLE BİRLİKTE İNSANOĞLU HİÇBİR ZAMAN BU KADAR YÜK ALTINA GİRMEDİ. KENDİ KENDİNİ ZİNCİRE VURDU. BURADAN ÇIKIŞ ASLINDA ZOR DEĞİL. SENİ BURAYA MAHKÛM EDEN ŞEYLERDEN UZAKLAŞIRSAN, KÖLELİKTEN KURTULURSUN.

Şimdi dur ve kendine şu soruyu önce sor: “Ben neyim ve bu hal neyin nesi?”

Kaygılarımızla yatıp yine onlarla uyanıyorsak, yeterli uyku almadan kalkıp endişe, stres ve olumsuz duygularımızı artıran olumsuz düşüncelerle baş başa kalıyorsak, bunlar vücudumuzda, kalbimizde, beynimizde ve tabii ki adrenal bezlerimizde bir tepkiye neden oluyor.

Stres sürekli olduğunda böbrek üzerinde bulunan adrenal bezler aralıksız çalışır. Bu aşırı uyarılma sonucu zamanla işlevlerini kaybederler, ‘yorgun’ olurlar ve etkisizleşirler. Adı üzerinde, en önemli belirtisi yorgunluktur. Yaşadığımız belirtiler bu nedenle uzun süren stres süreçleriyle ilgilidir.


Şimdi kendinize küçük bir test yapın

 • Uykuya dalıp gece boyunca pek çok kez uyanıyorsanız,

 • Kendinizi yorgun hissediyorsanız,

 • Küçük sorunlar sizi endişeli ve kaygılı hissettiriyorsa,

 • Mutsuzsanız,

 • Kan basıncınız düşükse,

 • Kafanız karışıksa,

 • Odaklanamıyor ve unutkanlık yaşıyorsanız,

 • Cinsellik azalmışsa,

 • Eskiden sevdiğiniz şeylere ilgi duymuyorsanız,

 • Tekrarlayan enfeksiyonlar varsa,

 • Bağırsak sorunlarınız varsa,

 • Astım veya alerji yakınmalarınız varsa,

 • Âdet öncesi yakınmalarınız ve düzensizlikleriniz oluyorsa, işte o zaman adrenal yorgunluğundan kuşkulanabilirsiniz.


Adrenal yorgunluğunu düzeltmek için küçük ipuçları:

 • Beslenmenizi düzenleyin, aç kalın, acıkın ve yediğiniz besinlerin glisemik indeksini düşürün.

 • Unutmayın, açlık fiziksel etkilerinin yanında zihinsel ve duygusal anlamda farkındalığı sağlama yönünde büyük katkılar sunacaktır size.

 • Stresli iken ya da bir tartışma sonrası yemek yemeyin. Stres altındayken kalp atış hızınız artar, kan basıncınız yükselir ve kan, sindirim sisteminizden bacaklarınıza, kollarınıza ve başınıza yönelir. Besleyici yiyecekler yeseniz bile bu besinleri uygun şekilde sindiremez ve bağırsaklarınızda ememezsiniz, çünkü stres bağırsaklarınızda enzimatik verimin azalmasına neden olur. Sağlıklı bağırsak bakterileri azalırken trigliseritler ve kolesterol artar. Stresliyken yemek sizi hazımsızlığa, asit geri akışına ve mide ekşimesine karşı daha duyarlı hale getirir.

 • Stresi azaltın, doğru yönetmeyi öğrenin ve strese neden olan ilişkileri değerlendirin. Hayatınızda sağlık hedeflerinizi sabote etmeye çalışan toksik insanlar varsa onlardan uzaklaşın.

 • Ağır ve yoğun egzersizlerin de stres yaratabileceğini unutmayın!

 • Adrenal yorgunluğu olan insanlar genellikle kan basınçları düşük olduğundan tuz isterler. Adrenal bezler, hücrelerinizdeki su ve mineral dengesini düzenler. Yeterli kalitede ve miktarda sodyum almalısınız.