Yazılar

Menopoz


Ateş basması ve ani terlemeyi izleyen, âdetten kesilme ile baş gösteren menopoz ve sonrasına geçiş döneminde kadınlar birçok fiziksel değişiklik yaşarlar. Şeker hastalığı, tiroit bozuklukları ve uyku apnesi gibi sorunlar menopoz döneminde daha sık görülebilir. Bu dönemde değişen hormon seviyeleri ve yaşlanmaya bağlı fiziksel etkiler, yanlış yaşam tarzı ve diğer streslerle birlikte sağlık problemleri de ortaya çıkarabilir. Menopoza giren kadınlardan bazıları bu dönemde fazla belirtiler yaşarken, bazıları bu geçiş dönemini çok az ya da semptomsuz geçirebilir.

Şunu özellikle söylemeliyim ki, MENOPOZ BİR HASTALIK DEĞİLDİR VE HER KADININ YAŞAYACAĞI KAÇINILMAZ BİR OLAYDIR. Aslında tamamen fizyolojik ve kaçınılmaz bir süreç olmakla birlikte, eksilen östrojen hormonu sonucunda birçok sistemi ilgilendiren ve kadının yaşam kalitesini belirgin olarak azaltan birçok sonuç da oluşturabilmektedir.

Erken menopoz, geçirilen bazı cerrahi ve medikal tedaviler nedeniyle daha da hızlanabilir. Böylelikle bu gruptaki hastalar östrojen hormonunun eksikliğine ve olası komplikasyonlarına daha fazla maruz kalırlar.


Sıcak basmalarının tek nedeni menopoz değildir!

Menopoza bağlı yaşanan rahatsızlıkların başında gelen sıcak basması, gerçek nedeni hâlâ keşfedilememiş olmasına rağmen beyinde ısı regülasyonu merkezi olan hipotalamusta oluşan değişikliklerle ilgilidir.

Sıcak basmalarının tek neden menopoz değildir, bazı medikal durumlar da bu semptoma yol açabilir. Bazen stres belirtilerini tedavi etmek için başa çıkma yetenekleri ve hayat tarzı değişiklikleri yeterli olmayabilir. Bu belirtilerin bir ilacın yan etkisi, bir hastalığın belirtisi, klinik depresyon veya kaygı sonucu olabileceği de unutulmamalıdır. Hekimler zihin sağlığını olumsuz etkileyen stres faktörlerini belirlemekte ve uygun tedaviyi düzenlemekte yardımcı olabilir. Örneğin sıcak basmaları nedeniyle oluşan uyku düzensizliklerinin sebep olduğu duygudurum bozukluğu çoğunlukla sıcak basmalarının tedavi edilmesiyle düzelir.

Menopoz sırasında progesteron ve yumurtalıklarınızdaki sağlıklı östrojen hızla azalmaktadır. Kolesterolünüz, yumurtalıklarınızın progesteron ve sağlıklı östrojen üretmesini sağlamak için artmaya başlar. Bu da yüksek kolesterolle sonuçlanır ve doktorlar bu artmış kolesterolü kötü bir durum olarak görür. Oysa yumurtalıklar progesteron ve sağlıklı östrojen üretimine cevap vermediği için kolesterol yükselmektedir.

Açlık ve ketozis, hormondan mahrum beyinde eksik olan şekerin yerine geçerek menopoz semptomları için çalışır. Şeker insülin direnci nedeniyle beyne giremediğinde, menopoza girmiş olan hastalarımızın iki ortak şikâyetine, sıcak basmalarına ve düşük bilişsel işlevlere neden olur. Keton cisimleri, beyindeki ve diğer dokulardaki şekeri yakalayabilen suda çözünür yağlardır.

Beyniniz onlarca yıl sonra sağlıklı hormonlardan mahrum bırakıldığında sıcak basmaları yaşamaya başlarsınız. Östrojen, şekerin beyin hücrelerine taşınmasında yakından rol oynar. Kadın âdet gördüğünde ve sağlıklı hormonlara sahip olduğunda, östrojen beyin hücrelerine progesteron ve sağlıklı östrojen olmadan oraya konulacağından yaklaşık %40 daha fazla şeker taşır. Menopozda progesteron ve sağlıklı östrojen ortadan kalktığında şekerin beyin hücrelerine taşınması azalır ve beyin hücreleri olumsuz yönde etkilenir. Hipotalamus bu açlığa, kalp atış hızını artırmak için kandaki şeker seviyesini artıran adrenalin salınımını artırarak yanıt verir. Sonuçta vücut ısısında bir artışa neden olur. Ateş basması, beynin kendisini kan şekeri açlığından korumaya çalıştığının bir işaretidir.

Menopoz sırasında kemik kaybı da meydana gelir. Progesteron, kadınlarda sağlıklı kemikler oluşturur, bu nedenle progesteron seviyesi azaldıkça kemik kaybı ortaya çıkar. Kemik yoğunluğu taraması osteopeni ve osteoporozdan mustarip olduklarını gösteren birçok menopoz hastası görüyoruz.

Sonuçta vücudunuz enerji için karbonhidrat yerine yağ kullanmak ister. Karbonhidratlar enflamasyonu teşvik eder ve semptomları daha da ağırlaştıran hormonal dengesizliklere yol açar.

MENOPOZ İLE İLİŞKİLİ RAHATSIZLIKLAR ÇOĞUNLUKLA SAĞLIKLI BESLENME, EGZERSİZ, DOĞRU STRES YÖNETİMİ GİBİ YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ İLE AZALTILABİLİNİR. Sağlıklı bir yaşam stili genel iyilik haline katkıda bulunur.

Şimdi size söyleyeceklerime kulak verin:

  • Aç kalın, unlu ve şekerli gıdaları hayatınızdan çıkarın.

  • Sağlıklı yağlar tüketin, zira hormon üretimini artırmaya yardımcı olur.

  • Akşam çuha çiçeği yağındaki yağ asitleri hormonları düzenler ve sinir fonksiyonlarını iyileştirir. Bundan istifade edebilirsiniz.

  • Östrofaktörler aşırı kötü östrojenin detoksu için tasarlanmıştır. Bir ay boyunca günde bir kez yiyeceklere ekleyin.

  • L-karnitinden istifade edebilirsiniz.

  • Özellikle kolesterol düşürücü ilaç almışsanız, mitokondri desteği için mutlaka CoQ10 takviyesi almanızı öneririm.

  • Çoğu kadın perimenopozda sıklıkla artan bir asetilkolin eksikliğine yatkındır. Östrojen ve testosteron asetilkolin üretimini uyarır. Bu hormonlar azaldıkça temel beyin kimyasalı olan kolin üretimi de azalır. Sonuç hafıza kaybı, kuru cilt ve kilo alımı gibi semptomlardır. Yumurta sarısı kolinle doldurulur!

  • Pro-Gest krem, uykuya yardımcı olan ve hormonal migrenlerin yanı sıra anksiyeteyi azaltan vahşi bir yaban özü içerir. Sabahları çok erken kalkıyorsanız ve uykunuz yoksa, her gece ¼ ile ½ çay kaşığı doğal Pro-Gest krem kullanın.