Yazılar

Enflamasyon ve İnsülin Direnciyle Baş Etmede Yararlı Destekler


Magnezyum

Yüksek glisemik indeksli beslenmenin aksine, karbonhidrattan fakir beslenme ve aç kalmak büyük miktarda magnezyum tükenmesine neden olmaz. Örneğin vücudunuz yalnızca 1 gram şeker veya nişastayı işlemek için 54 miligram magnezyum kullanır, bu da magnezyum için yüksek bir talep yaratır. Magnezyum, hastalarımızda gördüğümüz en yaygın eksikliklerden biridir! İnsanların yaklaşık %70'i, günlük olarak önerilen asgari magnezyum ihtiyacını karşılayamıyor. Obez, şeker hastalığı, metabolik sendromu veya yüksek tansiyonu olan pek çok insanın magnezyumu eksiktir. İnsülin magnezyum depolar, ancak hücreleriniz insüline dirençli hale gelirse magnezyum depolayamazsınız.

Hücrelerinizdeki magnezyum kaslarınızı gevşetir. Magnezyum seviyeniz çok düşükse kan damarlarınız gevşemek, rahatlamak yerine daralır, bu da kan basıncınızı yükseltir ve enerji seviyenizi düşürür.

Kandaki magnezyum düzeyi, gerçek bir gösterge değildir. Önemli hücre içi düzeyleridir.

Genellikle magnezyum takviyesi öneriyorum, çünkü kasları tamir etmeye yardımcı olur, kan damarlarını ve sıkı kasları rahatlatır ve migren ve diğer birçok hastalık için mucize sayılabilecek bir destektir. İyi magnezyum seviyeleri potasyum seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca çocuklarda magnezyum desteği uyku sorunlarına yardımcı olabilir.

Atalarımız asla yapmadıysa, neden minerallerle takviye etmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Eh, yedikleri magnezyumun çoğu içtikleri sudaydı. Bugün çoğu insan magnezyum içermeyen, arıtılmış, yumuşatılmış veya şişelenmiş su içer. Sudaki magnezyum tuzları su borularında birikintiler oluşturur ve sabunun köpürmesini zorlaştırır. Bu problemler su yumuşatıcıların ve filtrelenmiş şehir suyunun gelişmesiyle çözüldü, ancak filtreleme işlemi ile ne yazık ki sularımız magnezyumdan arıtıldı. Atalarımız magnezyum bakımından zengin olan kuyulardan veya akarsulardan arıtılmamış su içtiler.

Artık suyumuzda magnezyum tükendi ve yeterli miktarda magnezyum tipik olarak gıdalarda da yok, o nedeniyle kaliteli magnezyum takviyesi almanızı öneririz.

Herkesin magnezyum için farklı bir toleransı vardır. Tek sorunlu yan etki gevşek dışkıdır. Çoğunlukla emilmeyen bir magnezyum biçimi olan magnezyum oksit aldığınızda gerçekleşir.

Magnezyum eksikliğinin ana semptomlarından ikisi, hiperaktivite ve anksiyetedir.

Kalsiyum vücutta magnezyum ile rekabet ettiğinden, yeterli magnezyum içermeyen kalsiyum takviyesi alınması da magnezyum eksikliği olasılığını artırır.


Farklı magnezyum tipleri aşağıdadır, kendiniz için en iyisini seçebilirsiniz:

  • MAGNEZYUM SİTRAT: Dışkıları gevşetecek olan orta seviye bir form.

  • MAGNEZYUM GLİSİNAT: Sakinleştirici ve çok emilebilir bir form.

  • MAGNEZYUM L-TREONAT: Beyin ve bilişsel fonksiyonlar için özellikle iyi bir form (Alzheimer hastalığı ve benzeri koşulları olanlar için).

  • MAGNEZYUM MALAT: Hücresel enerjiye yardımcı enerji veren bir form.

  • MAGNEZYUM OKSİT: Emilemez ve gevşek dışkıya neden olur, güçlü bir müshil.

  • MAGNEZYUM OROTAT: Kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

  • MAGNEZYUM SÜLFAT (Epsom tuzları olarak da bilinir): Geceleri soğuk bir ayağa batırıldığında mide sorunları veya sızdıran bağırsak sendromu için iyidir. Ayrıca ağrılı kasları yatıştırmaya yardımcı olur.

  • MAGNEZYUM TAURATE: Kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur ve sakinlik sağlar.İyot

Bütün hormonlarımızın çalışması için iyot gerekir, bu yüzden en çok önerdiğimiz desteklerden biri iyottur. İyot eksikliği ile sık karşılaşıyoruz. Sıklıkla düşüklere, uyuşukluk, kuru cilt, saç dökülmesi, kabızlık ve bebeklerde zayıf beyin gelişimine neden oluyor.


Selenyum

Selenyum, tiroid hormonunun aktif formu olan T4'ün T3'e dönüşümü için gereklidir. Hamilelik sırasında bağışıklık sistemi fetusu korumak için aşırı çalışmaya girer. Bebeği doğurduktan sonra anne genellikle tiroidine karşı antikor üretir. Bu da kadınların otoimmün tiroidinde erkeklerden daha fazla maruz kalmasının bir nedenidir. Selenyum tüm hayvanlar da dahil olmak üzere bir çok canlıda hücre içi fonksiyonlar için az miktarda da olsa bulunur. Selenyumun en çok bulunduğu besinlere göz atacak olursak, ilk sıraya Brezilya cevizini koyabiliriz. İki tane yiyeceğiniz Brezilya cevizi, günlük selenyum ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca, balıklar, sığır eti, hindi, tavuk, süzme peynir, yumurta, pirinç, ayçiçeği, kuru fasulye, mantar, ıspanak, süt ve ürünleri, mercimek ve kaju fıstığında yeterli miktarda selenyum bulunmaktadır.


Bifidobacteria

Yaşamın ilk iki yılı uzun süreli bağışıklık tepkileri için çok önemlidir. Probiyotik alan hamile veya emziren bir anne bebeğinin sağlığını artırır. Probiyotikler egzama, ishal ve döküntüyü önler, bebeğin gıda alerjileri geliştirme olasılığını düşürür ve pamukçuğu ortadan kaldırır. Bir kaşık hindistan cevizi yağı ile günde bir kapsül bifidobacteria almanızı tavsiye ediyorum.


L-karnitin

L-karnitin, yağ asitlerini hücrelerimizdeki yağ yakıcı güçler olarak mitokondriya dayayarak kalori parçalanmasına yardımcı olan bir aminoasittir. Uyandıktan sonra ilkin, enerjiyi ve kilo kaybını artırmak, odaklanmak ve trigliseritleri düşürmek için 3 gram L-karnitin al.


Pro-Gest krem

Pro-Gest krem, uykuya yardımcı olan ve hormonal migrenlerin yanı sıra anksiyeteyi azaltan vahşi bir yaban özü içerir. Sabahları çok erken kalkıyorsanız ve uykunuz yoksa, her gece ¼ ile ½ çay kaşığı doğal Pro-Gest krem kullanın. Katkısız bir krem öneririz. Pro-Gest kremi çevrimiçi olarak veya doğal bir sağlık mağazasında bulabilirsiniz.


Asetil-L-karnitin

Bu, Alzheimer hastalığı, hafıza, depresyon ve Lyme hastalığı gibi beyinle ilgili konular için kullanılan proteinden bir aminoasittir. Uyandıktan hemen sonra 3 gram asetil-L-karnitin alın.


CoQ10

Mitokondriler, bilişe yardımcı olan hücrelerin ‘güç merkezleri’dir. Özellikle kolesterol düşürücü ilaç almışsanız, mitokondri yapımı için yiyeceklerle birlikte alın.


Gama-linoleik asit

Cilt sağlığı, cilt elastikiyeti ve hücresel yapı için gereklidir. Bu yağ asitleri tiroid ve seks hormonları dahil hormonları düzenler. Ayrıca sinir fonksiyonunu ve bilişini de iyileştirir. Kadınlar günde üç kez 1.500 miligram emu yağı veya 1.300 miligram çuha çiçeği yağı almalıdır. Erkekler günde üç kez 600 miligram hodan yağını yemekle birlikte almalıdır.


Çinko

Çinko DNA, sağlıklı bir bağışıklık sistemi, proteinler oluşturmak ve enzimleri tetiklemek için gereklidir. Aynı zamanda hücrelerin bir nörotransmitter olarak işlev görerek iletişim kurmasına yardımcı olur. Çinko bulantıya neden olabilir, bu nedenle bir hafta boyunca günde 10 miligram ile başlayın ve sonra mide bulantısı hissetmeden bir dozda 50 miligram alabilene kadar her hafta 10 miligram artabilir.


B12 vitamini

Düşük B12 ciddi hafıza sorunlarına neden olur. Günlük bir kapsül B12 vitamini (2.000 miligram) alın.


Kolin

Menopoza giren kadınlarda çoğunlukla asetilkolin eksikliği söz konusudur. Östrojen ve testosteron, asetilkolin üretimini uyarır. Bu hormonlar azaldıkça, bu temel beyin kimyasalının üretimi de azalır. Sonuç hafıza kaybı, kuru cilt ve kilo alımı gibi semptomlardır. Bu bağlamda, bir ipucu: Yumurta sarısı kolinle doludur.


Alfa-lipoik asit

Kan-beyin bariyerini (dolaşan kanı beyinden ayıran oldukça seçici bir membran) geçebilen nöroprotektif bir antioksidandır. Ayrıca enflamasyonu azaltmak için harikadır, ağır bir metal şelatörüdür, yani zararlı ağır metalleri detoks yapar ve insülin duyarlılığının azaltılmasına yardımcı olur.