GIDA DESTEKLERİ1

GIDA DESTEKLERİ1

D VİTAMİNİ

D vitaminin sağlıklı yaşam için oldukça önemli bir eleman ancak, Ülkemizde ve bütün Dünya’da D vitamini yetersizliği önü alınmaz bir salgın olarak etkisini sürdürmektedir. Bu sessiz salgın sadece kemik hastalığına neden olmamakta, daha henüz kemik hastalığı olmadan başta kanserler, enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, otoimmün hastalıklar, nöropsikiatrik hastalıklar, koroner kalp hastalıkları ve hipertansiyon gibi çok sayıda hastalığa yol açabilmektedir.   Ne yazık ki günümüz ana akım tıbbı, bu sessiz salgını önemsememektedir.


D vitamini, vücut içerisinde üretilemeyen ve mutlaka dışarıdan alınması gereken vitamin grubunda olan, besinler ile alındıktan sonra vücut içinde etkileşen ve hormon haline gelen, birçok vücut fonksiyonu için gerekli olan bir elemandır.


D vitamini eksikliği kalp damar riskini arttıran hipertansiyon oluşumuna sebep olur. Damar duvarını bozan enflamasyonu arttırarak daha fazla damar tıkanıklığı riski ile karşı karşıya gelmenize sebep olur.


Tip 2 diyabet birçok kötü yaşam koşuluna bağlı oluşan, kronik ve oldukça ciddi bir hastalık. Hastalığın ilk aşamalarından biri de insülin direnci. Birçok farklı araştırma yüksek D vitamini düzeylerine sahip bireylerde insülin duyarlılığının daha fazla olduğunu ve buna bağlı olarak kan insülin düzeylerinin daha az olduğunu gösteriyor.


Kısaca, D vitamini ve sağlığımız ile ilişkisine bakacak olursak,

D vitamini eksikliği birçok hastalığın riskini arttırır. Bunlardan bazıları obezite, insülin direnci, dolayısı ile Tip 2 Diyabet ve kanser olarak sıralanabilir.


Depresyon ile D vitamini arasındaki ilişki artık herkes tarafından kabul edilmektedir.

Sporcularda düşük D vitamini düzeyleri daha alınan travmaların daha geç iyileşmesine sebep olurken, performansı düşürebilir.

Deri üzerinde D vitamini ü

retimini arttırmak için öğle saatlerinde ve güneş kremi olmadan güneşlenilmeli.

Kan düzeylerine bakmadan D vitamini alınmamalıdır. Mutlaka doktorunuz ile beraber D vitamini takviyesini düzenlemelisiniz. Ayrıca, tek başına D vitamini alınmamalı. Yanına vitamin A ve K eklenmelidir.