SAĞLIKLI KİLO VERME

SAĞLIKLI KİLO VERME

Günümüzde zayıflama programları adı altında yapılan pek çok yanlışlığa şahit olmaktayız. Öyle ki, obezitenin verdiği zarardan daha büyüğünü, zayıflama tedavileri adı altında yapılan uygulamalar vermektedir.


Zayıflama amacı ile merkezimize gelen hastalarımıza önce tam vücut analizi yapılmaktadır. Bunun ile hastamızın obezitesinin derecesi, vücudun da ödem olup olmadığı, kişinin bazal metabolizma hızı ve kilo vermeyi etkileyecek diğer etkenler araştırılır. Ardından bir takım kan tahlilleri istemek suretiyle kilo almasına neden olabilecek herhangi bir sağlık sorunu varsa teşhis edilmeye çalışılır.


Gerekli olan ön çalışmalar tamamlandıktan sonra, doğru bir yaşam, doğru bir beslenme ve yeme alışkanlıkları anlatılarak, kişiye özel hazırlanmış bir diyet listesi hazırlanır.


Hastamız ilk bir ay süreyle her hafta tekrar kontrole istenir. Bu sırada yapılan tekrar vücut analizin de ne kadar kilo verdiği ve bununla birlikte kilonun ne kadarının yağdan, ne kadarının yağ dışı dokulardan verdiği tespit edilir ve yakın izlem ve takip sonucun da hasta istenilen kiloya ulaştırılır.


Merkezimizde yapılan zayıflama terapilerinde pek çok destekleyici uygulamayı gerçekleştirmekteyiz. İç hastalıkları uzmanı olmamız nedeniyle, zayıflamaya bakış açımız öncelikli olarak sağlıklı bir yaşama kavuşturmaktır. Zira obezite çok önemli bir sağlık sorunudur ve her geçen gün obezite sıklığı beklenenden çok daha hızlı artmaktadır. Modern yaşam tarzının getirdiği problemler beraberinde önemli sağlık sorunlarını karşımıza çıkarmaktadır. Obez olarak tanımlanan ve özellikle karın bel ve basen dediğimiz bölgelerde yağ toplanan hastalarımızdaki en önemli sorun, insülin direncidir. Göbek çevresinin ölçümü ile insülin direncinin boyutu her zaman paralellik göstermektedir.


Yaptığımız tedavinin metodu aslında kişinin neden kilo aldığının altında yatan unsurları ortadan kaldırmaktır. Bu yapılan işlem de sanıldığı gibi günlük alınan kalori ile harcanan kalori arasındaki basit denklemden ibaret değildir. Beslenme alışkanlıklarının günün hangi saatlerin de ve ne sıklıkla alınması gerektiği, yiyeceklerin içeriğinin nasıl olması gerektiği ve ayrıca yiyeceklerin içindeki protein, yağ ve karbonhidratların dışında kalan enzimler, mineraller, probiyotikler ve su gibi unsurların kişiye özel düzenlenmesi oldukça önem arz etmektedir.


Hedef elbette istenilen kiloya ulaşmakla birlikte, daha önemli olan beraberindeki hastalıkların bertaraf edilmesidir. Daha önce de söylediğimiz gibi, obezite buz dağının görünen kısmıdır. Buna neden olan ve altında duran büyük bir dağ kitlesi vardır. Eğer bununla mücadele edilmez ise, daha sonra hasta kaybettiği kiloları yeniden alacak ve sağlık sorunları daha farklı şekilde su yüzüne çıkacaktır. Bu nedenle adını sağlıklı yaşam olarak koyduğumuz merkezimizin öncelikli hedefi kişiyi sağlıklı bir yaşama kavuşturmaktır.