SAĞLIKLI YAĞLAR, TOKLUK SAĞLAR !!

SAĞLIKLI YAĞLAR, TOKLUK SAĞLAR !!

Yediğimiz besinler pek çok ögeden meydana gelmektedir. Bunlar karbonhidratlar proteinler ve yağlardır. Bunun dışında  vitamin mineral antioksidanlar ve  flavonoidlerden oluşur. Bunların içerisinde yağlar  en çok enerji veren besin öğesidir. Eşit miktardaki protein ve karbonhidratların iki katından çok enerji içerirler. Vücut için en ekonomik enerji kaynağı  olduğunu söyleyebiliriz. Yağların bileşeni  yağ asitleridir. Bazı yağ asitleri  vardır ki omega 6 ya da omega 3 gibi, vücut tarafından sentez edilemeyip dışarıdan alınmaları gerekmektedir.


Yağları genel olarak  üç gruba ayırabiliriz. Bunlardan birincisi doymuş yağlardır. Bunlar oda sıcaklığında katı halde bulunurlar ve hayvansal kaynaklıdırlar. Tereyağ ve bitkisel margarinler bu  tür yağlara örnek verilebilir. Doymuş yağların besinlerimize ilave edilmesi beraberinde alınan karbonhidratlar glisemik indeksi düşüreceğinden dolayı yararlıdır ama  şunu da  belirtmek gerekir ki  diyet planlamasında doymuş yağların fazla tüketilmesini de önermemekteyiz.


Diğer bir yağ türü de zeytin, fındık, ceviz, badem gibi  yiyeceklerde bulunan tekli doymamış yağlardır. Tekli doymamış yağları uygun  ölçülerde tüketirseniz kan kolesterolünün düşürülmesinde ve damar sağlığının korunmasında etkili bir adım atmış olursunuz.


Çoklu doymamış yağlar ise bitkisel sıvı yağlardan oluşmaktadır. Ayçiçek yağı, mısır özü yağı, soya yağı ve balıkta bulunmaktadırlar.


Bu temel yağ asitleri, kan basıncının kontrol altına alınmasına yardım eder, kanın pıhtılaşmasını önler, insülin salınımını regüle eder, metabolizmayı sağlıklı bir şekilde hızlandırır. Yoğun yaşam koşulları içerisinde, vücutta yarattığımız stres faktörlerini engellemede bize yardım eder. Bununla birlikte, iltihabi rahatsızlıkların iyileşmesine, sinir ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine destek olur.


PEKİ NE YAPMALIYIZ?


Hem omega-3, hem omega-6 , hem de omega-9 yağ asitlerinin  bir arada, dönüşümlü olarak ve uygun miktarlarda tüketilmesi sağlıklı bir beslenmenin temelini oluşturmaktadır


*Balık, ceviz, keten tohumu gibi besinler omega 3 içerdikleri için beslenmenizde mutlaka ayrı bir yer edinmesi gerekmektedir. Ne yazıkki günümüzde aldığımız besinlerin içeriğinde ki Omega 3 oranı oldukça yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle Omega 3 takviyesini önermekteyiz.


*Kuruyemişler genellikle, tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olduğu için eğer acıkırsanız  glisemik indeksi yüksek bir besin yerine, 2-3 adet ceviz veya 8-20 adet fındık veya badem eklemeniz kilo vermenizi destekleyecektir.